Kes võimaldas Eesti ajaloos esmakordselt koolis õppida ka talupoegade lastel?
Johann Kievel oli Saaremaa piiskop, kes 1522. aastal asutas kolmeastmelise ladinakeelse kooli, kuhu võeti ka talupoegade lapsi. Õpetajad olid kutsutud Rostockist. 1528. aastal asutasid Oleviste kiriku juurde ladinakeelse kooli haritlased Balthasar Russow, Hans Susi, Johann Koell. Selles koolis anti ka eestikeelset piibliõpetust ja hakati looma eestikeelset kirjasõna.
Kes olid esimesed talupoegadest pärit koolmeistrid?
1685. aastal võttis B.G. Forselius oma seminari abiõpetajateks talupojaseisusest koolmeistrid Toomas Jõesuu ja Uustalu Bengti. Ignatsi Jaak ja Pakri Hans olid tema kooli õpilased, kellega koos ta 1686. aastal Rootsi kuningat külastas. Selle külastuse tulemusel andis kuningas käsu Forseliuse kodukanti Harju-Madisele ja Ristile ehitada koolimaja.
Kes oli esimeses eestikeelses koolis esimene õpetaja?
Esimene eestikeelne kool avati Valgas 1880 ja see oli Peetri kirikukool Purakülas. Õpetajaks oli surnuaiavaht Karl Schmidt.
Kes oli ENSV ajal kõige pikemat aega haridusminister?
Eisen oli hariduse juhtfiguur 1960-1980, Elsa Gretškina 1980-1988, Arnold Green 1958-1960.
Millises koolis töötas pikemat aega lastekirjanik Harri Jõgisalu bioloogia- ja keemiaõpetajana?
Harri Jõgisalu (1922-2014), sünninimega Konstaabel, oli Märjamaal õpetaja 31 aastat. On kirjutanud 25 raamatut loomadest, lindudest ja lastest ning ka mitmeid mälestusraamatuid ja etnograafilisi teoseid.
Mitmel korral on Mailis Reps olnud haridusminister (2018 aasta seisuga)?
Mailis Reps (1975), sünninimega Mailis Rand, on olnud haridusminister Siim Kallase valitsuses jaanuar 2002 - aprill 2003, Andrus Ansipi esimeses valitsuses aprill 2005 - aprill 2007 ja Jüri Ratase valitsuses alates novembrist 2016.
Milline haridustegelane kõnetas esmakordselt eestlasi: "Eesti rahvas"?
Johannes Voldemar Jannsen (1819-1889) oli elukutselt köster ja koolmeister. Hakkas 1857. aastast alates välja andma "Perno Postimeest", milles kõnetas lugejaid Eesti rahvana, mitte maarahvana. 1864. aastast andis välja Tartus ajalehte Eesti Postimees.
Kes tõi Eestis esimesena välja mõtte, et kool on osa ümbritsevast elust, mistõttu peab ka kool olema alati muutumise seisundis?
Johannes Käis (1885-1950) oli kooliuuendaja, kes tegeles teemadega, mis on tänapäevalgi väga aktuaalsed. Väärtustas huvipakkuvat ja motiveerivat õppekorraldust, iseseisvat tööd ning töökasvatust. Pidas oluliseks ka õpilaste rahulolu kooliga ja isiksuse kujundamist koolis, taunis ka liiga ühekülgset hindamissüsteemi. Propageeris reformpedagoogika põhimõtteid.
Kelle juhtimise all tõusis Tartu Ülikool Euroopa ülikoolide esiritta?
Johann Philipp Gustav von Ewers (1779-1830) sündis taluniku pojana ja oli saksa päritolu Tartu Ülikooli rektor. Tartu Ülikoolis oli ta alates 1810. aastast professor, hiljem dekaan ja alates 1818. aastast kuni oma surmani rektor. Tema ajal tõusis Tartu Ülikool
Euroopas esiritta ja saavutas topeltrahastamise. 1828. aastal rajati ka Professorite Instituut. Tuntuks sai ta ka publitsistlike kirjutistega talupoegade kaitseks.
Kes Tartu Ülikooli asutajatest rõhutas, et selles ülikoolis peavad saama õppida mitte ainult aadlikud ja linnakodanikud, vaid ka vaesemad talupojad?
Liivimaa kindralkuberner ja ülikooli kantsler Johan Skytte pidas Tartu Ülikooli avaaktusel (1632) kõne, milles rõhutas, et õppida peavad saama selles ülikoolis aadlike ja linnakodanike kõrval ka vaesemad talupojad, mis oli tol ajal kogu Euroopas väga erakorraline soov.
Vastasid 3/10 küsimusele õigesti!